Bodrum Belediyesi

Başkanın Mesajı

Bodrum Belediyesi

Başkanın Mesajı

Değerli hemşehrilerim,

Bundan yaklaşık beş yüz gün önce, bu kadim kentin sorunlarını çözmek, yaşanabilir bir kent dizayn etmek ve Bodrum halkına hizmet etmek için yola çıktık.

Bodrum’un çok uzun zamandır ertelenen, her yıl artan nüfusla biraz daha büyüyen gerçek sorunları vardı. İnsana ve doğaya odaklanan imar planlamaları yapabilmek ve Bodrum’un tüm değerlerini koruyan bir kent yönetimini hayata geçirebilmek için önce bu sorunları çözmemiz gerekiyordu.

Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana kıyılarımızın, koylarımızın, yeşil alanlarımızın tahribatına dikkat çekmeye çalıştık. Kaçak ve izinsiz yapılaşmanın, imara aykırı uygulamaların, kıyı müdahalelerinin Bodrumumuza ihanet olduğunu her fırsatta dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz.

Kaçak yapılaşma ile mücadeleden sürdürülebilir imar ve planlama çalışmalarına, altyapıdan çevre temizliğine kadar pek çok alanda radikal adımlar attık. Her görüşü dikkatle dinledik, fikirlere ve projelere açık olduk ve gücümüzü sadece halkımızdan alarak kararlılıkla yolumuza devam ettik.

Hedefimiz insana ve doğaya saygıyı öne çıkaran bir hizmet anlayışı oldu. Bu hedefimizden asla sapmadık.

Her fırsatta dile getirdiğim gibi, kadim medeniyetlerin kenti Bodrum’un en acil çözüm bekleyen sorunu, giderek artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayamayan altyapı problemleriydi. Bu sorunu mümkün olan en kısa zamanda çözüme kavuşturmak için, başta Muğla Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmaya başladık. Enerjimizin büyük bir bölümünü, bu konuya yoğunlaştırdık.  Büyükşehir Belediyemizin Bodrum’a başlattığı dev altyapı yatırımları, kısa zamanda büyük ilerleme kaydetti.

Yeni ve modern otogarımız, 2020 yılında ilk misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Yaklaşık 74 milyon lira bütçe ile hayata geçirilen proje tamamlandığında, ilçe merkezimizin trafik yoğunluğu bir nebze de olsa azalacak ve ulaşımımız rahatlayacak.

Turgutreis’teki ise çok daha geniş kapsamlı ve uzun soluklu bir proje idi. 2020 yılı Şubat ayında temelini attığımız bu dev altyapı yatırımıyla, Turgutreis’te Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Bahçelievler, Geriş/Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük’ün kanalizasyon sorununu tamamen ortadan kaldırmayı hedefledik.

Altyapı çalışmaları, belediyeciliğin en zor ve en meşakkatli hizmetidir. Bu ölçüde yatırımlar, bulundukları bölgede vatandaşa zaman zaman mağduriyet yaratır. Bu konuda, tüm sorumluluğu üzerime aldığımı pek çok kez ifade ettim, bir kez de burada vurgulamak istiyorum. Bu süreç, bölge halkımız için sancılı olsa da, Bodrumumuzun 40-50 yıldan bu yana devam eden ve artık kronikleşen çok önemli bir sorununu çözüme kavuşturacağımızı aklımızdan hiç çıkarmayalım sevgili dostlarım.

1.5 yıl önce başladığımız hizmet yarışında güzel başlangıçlar da yaptık. Sürdürülebilir Kıyı Turizmi için ilk adımı Bitez’den attık. Green Destination programına dahil ettiğimiz Bitez’de Quality Coast kriterlerini tek tek yerine getirmeye başladık.Kentimizin atık yönetimini dijital teknoloji ile buluşturarak akıllı atık yönetim sistemine geçtik, çevre temizliği ve duyarlılığı konusunda farkındalık çalışmaları ve etkinlikleri organize ettik.Bir taraftan da kurumların ve Belediyemizin gerçekleştirdiği altyapı çalışmalarının hemen ardından, üst yapı faaliyetlerini başlattık.

Bodrumumuzda tarımsal kalkınma hamlesinin ilk adımlarını attık. 2019 Aralık ayında düzenlediğimiz Tarım Çalıştayı yol haritamız oldu. Hemen ardından üreticilerimizin de katkısıyla Bodrum’un Tarımsal Kalkınma Kooperatifi-TARKO’yu kurduk. Yakın zamanda Karaova’da Yerel Tohum Merkezimizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Biz, Bodrum’da üretmekten ve toprağımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.

Bodrum’da toplumsal cinsiyet eşitliği prensibini yerel yönetime ve kentimizin tüm karar alma mekanizmalarına yerleştirme ve bu sürece paralel olarak kadın örgütlerimizi güçlendirerek Bodrum’u ‘kadın kenti’ yapma hedefiyle başlattığımız çalışmalar, 1.5 yıllık süre zarfında çok büyük ilerleme kaydetti. Belediye bünyesinde kurduğumuz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’nin öncülüğünde şiddetsiz ve eşitlikçi bir kent yolculuğumuza emin adımlarla ilerliyoruz.

2019 yılı nisan ayından bu yana attığımız her adımda, aldığımız her kararda Bodrum’un hizmet ihtiyacına yoğunlaştık. Nerede bir sorun varsa, çözmeye çalıştık. Bu süreçte meslek odalarımızdan, akademisyenlerimizden ve sivil toplum kuruluşlarımızdan destek aldık. Birlikte çalıştığımız kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olduk. Amacımız, ortak paydamız olan Bodrum’un kaynaklarını doğru yerlere yönlendirmek ve Bodrum’un sorunlarına kalıcı çözümler üretmekti ve bu yolculuğa aynı azim ve kararlılıkla devam ediyoruz.

Sevgili Bodrumlular,

2020 yılının mart ayından bu yana, bir taraftan küresel salgınla mücadele gölgesinde belediyecilik hizmetlerimizi yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ederken, bir taraftan da Bodrumumuzu, bu salgının etkilerinden mümkün olduğunca uzak tutmak ve yaz sezonunu güvenli ve sağlıklı  bir şekilde atlatabilmek adına mesai yapıyoruz. Uzunca bir süre zamanımızı ve kaynaklarımızı ayırdığımız salgınla mücadeleye rağmen, Bodrum için güzel işlere de damga vurmaya devam ediyoruz.

 İkinci hizmet yılımızda, çok daha güzel işleri başarmak üzere hepinize sağlık ve mutluluk diliyorum.  


Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı