SHOW IN
ENGLISH
Başkan
AHMET ARAS
Bodrum Belediye Başkanı
 

Kadem

 

Şiddete maruz kalıyorsanız

 

• Evde şiddet sırasında saklanabileceğiniz güvenli bir yer belirleyip oraya kaçabilirsiniz. Çıkışı olmayan odalardan (banyo, tuvalet) ve tehlikeli alet bulunan yerlerden (mutfak) kaçınmalısınız.

• Evden aniden ayrılmanız gerektiğinde kime sığınabileceğinizi (kime/nereye gidebileceğinizi) önceden belirlemeli ve bu kişilerle önceden konuşup, önlem almalısınız.

• Daha önceden belirlediğiniz ihtiyaçlarımızı ve belgelerinizi bir çanta içinde saklamalı ve çıkışa yakın kolayca ulaşılabilecek bir yerde tutmalısınız. (az da olsa bir miktar paranın da çantanızda bulunması iyi olur.)

• Kimliklerinizin ve önemli belgelerinizin birer fotokopisini önceden bir yakınınıza vermelisiniz.

•Komşularınızla anlaşıp şiddet anında sesinizi duyduklarında emniyet güçlerine ihbarda bulunmalarını sağlamalısınız. (İsimsiz ihbarlar da kabul edilmektedir.)

• Aile içi şiddet nedeniyle karakola başvurduğunuzda, ücretsiz avukat hakkınız vardır. Avukat isteyip istemediğinizi polise söyleyiniz. Ayrıca “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlemesine"  dair kanun uyarınca artık mülki amirler hakkınızda koruma kararı verebilmektedir. Şiddet uygulayanı evden uzaklaştırıp evi size tahsis edebilir, işyerinize veya çocuklarınızın okuluna yaklaşmamasına, sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemesine, gerektiğinde işyerinizin değiştirilmesine karar verebilir. Size uygun bir barınma yeri sağlayabilir. Eğer ciddi can güvenliği riskiniz varsa "tanık koruma" programından yararlanmanız ve kimlik değiştirmeniz sağlanabilir.

İhtiyacınıza göre psikolojik, hukuksal ve sosyal danışmanlık hizmetinden yararlanmanızı sağlayabilir.

•  ALO 183 (yardım hattı)  

   ALO 155 (polis hattı)    

   ALO 156 (jandarma) ve karakollar

 

İRTİBAT TELEFONLARI:

 

KADEM Danışma Hattı:  +90 252 319 44 48

Adres: Bodrum Belediyesi Binnaz Karakaya Spor Salonu Gümbet - Bodrum

 

e-mail: kadem@bodrum.bel.tr

Twitter:
Facebook: