SHOW IN
ENGLISH
Başkan
MEHMET KOCADON
Bodrum Belediye Başkanı
 

HAYALLER ENGEL TANIMADI


17 Nisan 2018 12:35
Bu haber 186 kez görüntülenmiştir.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü ile Muğla Engelliler Derneği’nin işbirliğinde Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen etkinlikte, bedensel engelli milli okçu Tuncay Kırbaş, deniz dibine tüple dalış yaparak en büyük hayallerinden birini gerçekleştirdi. 

Bardakçı Koyu Salmakis Otel önünde, Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinin yardımlarıyla gerçekleşen etkinliğin hazırlık aşamasında Tuncay Kırbaş’a; eşi Soner Kırbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Muğla İl Müdürü İlkay Türkoğlu, Şube Müdürü Kudret Gültaş, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu ve dernek yönetim kurulu üyesi Melek Yalçındağ ile belediye yetkilileri eşlik etti.

25 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu yaşamına %82 yürüme engeliyle devam eden Muğla Engelliler Derneği üyelerinden 50 yaşındaki Tuncay Kırbaş, “Tedavilerim kısmen tamamlandıktan sonra 2000’li yıllarda okçuluk sporuyla tanıştım. 2006’da ise bu sporu milli takım düzeyine çıkardık. 2007’de derece yaptık ve hala aktif olarak okçuluğa devam etmekteyim. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu ve Okçuluk olarak çift lisanslıyım. Uluslararası organizasyonlara da katıldım. Yaşamımda birçok şeyi yaptım. Denizin altını görmek idealimdi. Suyun altında nasıl bir dünya var onu görmek istiyordum. Bugün ilk kez bunu yaşayacağım. Heyecanlıyım. Engelli arkadaşlara hayattan kopmamalarını; doğadan, denizden, güneşten tat almalarını ve sosyal yaşamda hep var olmalarını tavsiye ediyorum. Engelli sağlam ayrımı yapmadan, herkes mutlaka spor yapmalı” dedi.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinin kontrolünde dalış takımlarını yüklenen Tuncay Kırbaş, tekerlekli sandalyesinden inerek girdiği suda, mavi suların derinliklerini keşfe çıktı. Yaklaşık yarım saat boyunca üç metre derine inerek suda kalan Kırbaş, dalış sona erdikten sonra yaptığı açıklamada ise “Bu idealimdi ve şimdi gerçekleşti. Suyun altında çok ayrı bir dünya var; balıklar ve ortam… Çok keyif aldım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Umuyorum tekrarını yaparız. İmkanı olan arkadaşlarımızın bu deneyimi mutlaka yaşamasını isterim. Hele ki engelli vatandaşlarımızın. Yaşam sevinci anlamında bu duyguyu onların da tatmalarını isterim.” şeklinde konuştu.   

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Muğla İl Müdürü İlkay Türkoğlu ise, “Tuncay Bey’in hayalini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tuncay Bey engellilerin hayatta ve hayatın her alanında olduklarını, burada bizlere gösterdi. Kendisine teşekkür ederiz. Umarım Tuncay Bey’in göstermiş olduğu bu cesaret, tüm engelli vatandaşlarımıza örnek olur ve onlar da hayatın her alanında ben de varım diyebilirler” dedi.