SHOW IN
ENGLISH
Başkan
MEHMET KOCADON
Bodrum Belediye Başkanı
 

Başkanın Mesajı

Değerli Bodrum Halkı,

 

Bodrum Belediye Başkanlığı görevini bana layık gördüğünüz 2009 yılından bu tarafa durmaksızın Bodrum’un yarınları için çalıştık. Uzun yıllar imkansızlıklarla boğuşarak Bodrum’a hizmet vermeye çabalamış Bodrum Belediyesi’ni mazeretler arkasına sığınan bir yapıdan, hizmet verdiği ölçüde vicdanı rahat, başı dik, halkımız için var olan bir anlayış yaratarak kurtardık.

 

İstedik ki Bodrum’un sahipsiz olmadığını Bodrum Halkı görsün, hissetsin ve bu his somut, elle tutulur olsun. Bu anlayışla çalışma önceliğimizi öznel taleplerden çok genel taleplere verdik.

 

Bodrum’un altyapısını baştan çalıştık ve projelerimizi en az 50 yıllık tahminler üzerinden geliştirdik, yatırımımızı bu yönde gerçekleştirdik. Bu yatırımlar için gerek hibe niteliğinde yardımlar bulduk, gerekse borçlanmaktan da hiç korkmadık. Çünkü biliyoruz ki bu yatırım bir kere yapılacak ve Bodrum bu borcun altından kendi öz kaynaklarıyla rahatlıkla kalkabilecek bir güce sahiptir. Ve çünkü bu borçlanmadan korkarak bu yatırımları yapmadığımız durumda Bodrum’un her geçen sene biraz daha geriye gideceğini hepimiz biliyorduk.

 

Projelerimizi gönül rahatlığıyla savunuyor ve arkasında durmayı sürdürüyorum. İşte artık kışın elektrik kesilmiyor, kışın Bodrum sokakları sele teslim olmuyor, Bodrum Halkı artık asbestli borulardan aktarılan suyu kullanmıyor, dahası suları da kesilmiyor. Dere yatakları pırıl pırıl, mezarlıklarımız Bodrum Halkına yaraşır durumda. Yatırımlarımız son hızla sürüyor, işte arıtma tesisleri, su depoları, katı atık projesi.

 

Değişen iklim sistemi, günümüzde yağmur rejimini de etkilediğinden zaman zaman kısa süreli taşkınlar yaşamaya devam ediyoruz ama ekiplerimiz anında müdahale becerisine sahip hale getirildiğinden bu olayları hasarsız atlatabiliyoruz. Unutmayın ki gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın pek çok büyük şehri günümüzde sel felaketleriyle sık sık anılıyor.

 

Dünyanın marka kentlerine baktığımızda deniz, kum ve güneş’i eşsiz köklü kültürü ve tarihiyle bir araya getirebilen pek az merkez vardır. Sürekli olarak Bodrum’u ‘Bize Tanrı’nın bir lütfu’ diye tanımlamam bundandır.

 

İşte bu yüzdendir ki altyapısına tamamen modern ve yeni teknoloji ile müdahale ettiğimiz kentimizde üstyapı veya çevre düzenlemelerinde Bodrum’un 5000 yıllık tarihi-kültürel geçmişi ile modernizmi harmanlama gayreti içine girdik. Beyaz evlerimiz ve mavi söveli pencerelerimizi korurken, ‘Kral Mavsolos’un Kenti Bodrum’ teması çerçevesinde meydan, kaldırım ve yürüme yollarımızı mermerle döşeme projesini tercih ettik.

 

Unutmayın; Bodrum Belediyesi Bodrum’un yarınları için, sizler için çalışıyor.

 

Ve Bodrum’un Değerli Konukları,

 

5000 yıllık tarihiyle Bodrum, dünya yüzündeki en ayrıcalıklı noktalardan biridir ve Bodrum’u bugün bulunduğu eşsiz konuma sizlerin verdiği değer getirdi. İşte bu yüzdendir ki biz Bodrumlular, tatillerini Bodrum’da geçirmeyi tercih edenlere ‘turist’ değil ‘konuklarımız’ deriz.

 

Çok uzun yıllarla Bodrum için yerleşmiş olan yaz turizmi kavramını geliştirmek için yoğun olarak çalışıyoruz. Amacımız Bodrum’un kış aylarında da bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak, siz değerli konuklarımıza Bodrum’un eşsiz kış güzelliklerini sunarak, sizlerle kış aylarında daha uzun süreli birlikte olabilmektir.

 

Bodrum’u sapsarı doğasıyla anan siz değerli konuklarımızı kış aylarının yemyeşil Bodrum’uyla da tanıştırmak için sabırsızız.

 

Mehmet KOCADON

Bodrum Belediye Başkanı